top of page

Maeritisové

Maeris - muž.png
Maeris - žena.png

Vybral sis, že tvá postava bude člověk, v řeči původních obyvatel Raegaie Maeris a zde nalezneš informace, které bys měl vědět už před registrací a vstupem do našeho světa…

Maerisové jsou v podstatě běžní lidé, přičemž jejich civilizace by se dala srovnávat s naším 15. stoletím. Většina z nich se považuje za privilegovaný druh. Bohatí měšťané a obchodníci považují všechny „barbarské“ původní národy za podřadné a u prostého lidu a chudiny zase přijde na přetřes často strach ze všeho podivného a neobyčejného. Ten navíc podporuje i církev, která hlásá, že je Magie ďábelská síla obracející se proti Bohu, která se musí potlačovat a kdokoliv, kdo by projevil magické nadání, by měl být potrestán či rovnou popraven, aby nemohl škodit dobrým lidem. A neb mají lidé k víře obvykle silný vztah, je neobvyklé, že by člověk vyrůstající v tomto prostředí měl na Magii a původní národy jiný názor, ať už jsou z jakéhokoliv stavu.

Pro placení se používají měděné, stříbrné a zlaté mince, byť k těm zlatým se dostanou jen vyšší vrstvy společnosti, ve stříbře pak obchodují obvykle měšťané, obchodníci a schopní řemeslníci či sedláci, kdežto zbytek prostého lidu obchoduje spíše v mědi, přičemž chudina je ráda i za pár měďáků. Mimo samotná města se však většinou spíše provozuje obchod výměnný. Běžné je smlouvání o ceně a fakt, že některé věci (někdy včetně potravin) jsou jednoduše nedostatkové a kdo přijde pozdě, nemá nic.

Chudší vrstva obyvatel se musí spokojit z placky, chlebem, ovesnými, pšeničnými a různými dalšími typy kaší, které si i prostý lid (mimo chudinu) může přilepšit s pomocí smetany, tvarohu, másla či sýru. Hojně se používají luštěniny jako hrách či čočka, stejně jako houby. Výborné na zahřátí jsou polévky (vývar se zeleninou podávaný ve vydlabaném chlebu, zahuštěný opět chlebem a moukou). Z masa ryby (převážně poblíž pobřeží), popřípadě slepice. Ovoce a zelenina jsou z velké části plané a rostou tedy i volně v přírodě – pro odvážné, kteří nemají obavy z hlubin lesů, se v nich nachází úplná hostina (jedlé jsou i některé druhy kůry či listí). Vody se můžete napít z kdejaké kašny či louže, takže v hostinci si můžete objednat akorát tak tmavé či světlé pivo, různé druhy mléka, vývar z šípku či heřmánku a jiné byliny v horké vodě. Sladí se výhradně medem.

Tvá postava sice teoreticky může být, kýmkoliv si zamaneš, ovšem vzhledem k aktuální situaci v části Raegaie, kde se zrovna hraje, jsou zde vždy určitá omezení v počtu jistých profesí a stavů.

  • Šlechta… se obvykle ještě dělí na vyšší a nižší, každopádně však šlechticem se obvykle člověk musí narodit, povýšení do šlechtického stavu jinak nebývá časté, neb člověk musí mít zásluhy u krále. Šlechta je obvykle velmi bohatá, vlastní často rozsáhlé pozemky, na kterých vybírá daně od obyvatelstva. Jako jedni z mála si mohou šlechtici dovolit nosit šaty z hedvábí či mohéru. Vyšší šlechta se nám nyní do hry nehodí a nižší šlechtický stav může mít aktuálně pouze případný lokátor a budoucí rychtář budoucí horské vsi, takže se poptejte na discordu či skrze chatovací okénko na webu (vpravo dole), co tato funkce obnáší a zda může být přidělena právě vám.

  • Duchovní… duchovní představitelé mají ve společnosti vysoké postavení, vzhledem k tomu, jak silný má církev vliv na obyčejné lidi. Jejich slova mají vysokou váhu, těší se velké oblibě a mohou si přijít i ke slušnému bohatství díky desátkům, které církvi platí obyvatelstvo. Aktuálně máme volné místo pro duchovního představitele horské vsi.

  • Měšťané… jsou poměrně bohatá vrstva, kteří vlastní nemovitost ve městě, kde mohou volit své zástupce do městské rady, která ovlivňuje chod města (ta mají většinou částečnou samosprávu), často zastávají zajímavé funkce, do kterých je nutno být jmenován šlechtou jako jsou: kancléři, soudci, výběrčí daní, rychtáři či správci, ale taktéž mohou zastávat funkce, pro které je nutné vzdělání jako knihkupci, písaři, kreslíři nebo archiváři, lékárníci a léčitelé. Bohužel, měšťany aktuálně nesháníme.

  • Obchodníci… poměrně bohatá vrstva obyvatel, často cestující od města k městu, dělí se na kupce, lichváře, handlíře a trhovce. V horské vsi je nyní místo pro jednoho obchodníka.

 

Měšťané a obchodníci se oblékají do lněných košilí a lněných či vlněných kalhot, na které si dávají v teplých dnech lněné vesty a v těch chladnějších vlněné kabátce, na něž ještě patří obvykle plášť. Ženy pak nosí košilky z lněných látek, na které si oblékají (často přírodně barvené) šaty obvykle lněné či vlněné, a na nich mohou nosit ještě svrchník, tedy vrchní sukni, často z dražších látek a kožešin s kápí na knoflíky, lněným šátkem a šitými vlněnými punčochami. To všechno je doplněno často o kožené opasky a kovové (často zdobené) spony či dřevěné (někdy malované) knoflíky. Boty mohou nosit z různých druhů kůží, někdy však stačí obyčejné dřeváky.

Maeris.png
Maeris - upraven.png
  • Řemeslníci… slušně zabezpečená část obyvatelstva měst a větších vsí, která se vyučila nějakému řemeslu (obvykle předávanému z generace na generaci). Mívají podobné oděvy jako měšťané, jen obvykle z levnějších látek. Jsou jimi například koželuzi, krejčí, ševci, sedláři, brašnáři, tkalci, dráteníci, klenotníci, kováři, taviči, šperkaři, zámečníci, brusiči, řezníci, kuchaři, mastičkáři, tesaři, truhláři, uhlíři, lukaři, kolaři, šindeláři, bednáři, drvoštěpové, stolaři, dlaždiči, kameníci, zedníci, hrnčíři, cihlaři, džbánkaři…

  • Sedláci a chalupníci… větší či menší zemědělci, vlastníci určitého množství půdy, kteří zaměstnávají honáky, pasáčky a děvečky. Horská ves uživí sedláka, hostinského a místo je zde i pro nějakého toho chalupníka…

  • další z podobné kategorie: mlynáři, hostinští, sládci, vinaři, sklepmistři.

  • Lovci… ti, kteří disponují právem lovit zvěř, obvykle daným šlechticem, jemuž daný les náleží. Zvěřina následně končí na stolech šlechticů či bohatých měšťanů, obyčejní lidé se legální cestou k tomuto jídlu nedostanou. V horské vsi je aktuálně pro lovce volné místo.

  • Rybáři… ti, kteří disponují právem lovit a prodávat ryby, někteří rybáři mohou mít „pomocníky“ (obvykle spíše otroky) z řad potomků původního národu Aurisů. Aktuálně nemáme, kde bychom zabydleli rybáře…

  • Umělci… bardi, malíři, hudebníci, kejklíři a herci. Umělci by se aktuálně ve vsi určitě neuživili…

  • Chudina… oděni do tunik z plátna či sukna, v zimě pak nohavic a plášťů či ovčích houní, jsou nejchudšími obyvateli civilizovaného světa. Patří mezi ně nádeníci, čeleď, sluhové, tuláci a žebráci.

  • Kati… nezbytná součást měšťanské společnosti, která si obvykle co se týče příjmů nežila špatně, ovšem byla odsunuta na okraj společnosti a brána jako „nečistá“. Aktuálně nemáme místo pro kata…  

  • Zločinci… lupiči, překupníci kradeného zboží, ale taktéž vrazi a horší výlupci společnosti, kteří si říkají o pranýř, veřejnou potupu, bití či dokonce sekání končetin či snad rovnou míří na popravní špalek.

Sháníme lokátora a rychtáře (s čímž se pojí taktéž částečná správa hry). Máš zkušenosti s hraním, nápady, píšeš pěkně a troufl bys si zkusit tuhle funkci? Ozvi se skrze discord či okénko vpravo dole tady na webu a zkusíme se domluvit!

bottom of page