top of page

Všeobecná pravidla

[1] Před hrou si projděte pravidla a základní reálie hry. Starší hráči (obzvláště tým administrátorů a správců) vám jistě ochotně poradí se vším, s čím si nebudete vědět rady, však každého po chvíli otráví, když se nováčci budou ptát neustále na věci, které jsou pro život v tomto světě naprosto zásadní. Vězte tedy, že čas šetříte nejen nám, ale i sami sobě.

 

[2] Respektujte tým administrátorů a správců. Netvrdíme, že jsme neomylní, však v případě, že vás někdo z týmu tvůrců požádá u registrace (či kteréhokoli postu) o změnu některých informací, protože jednoduše nezapadají do našeho světa, opravdu si nepomůžete tím, že budete komentář ignorovat. Stejně tak pokud Magie zasáhne do vaší hry, je nutné se onomu vlivu přizpůsobit (komentáře typu: „A proč ta šiška spadla na hlavu Pepíkovi a ne Aničce?“ budou ignorovány).

[3] Je zakázáno mít více než jeden účet na hráče. Pokud hrajete se sourozenci/kamarády ze stejného počítače (tz. máte stejnou IP adresu), předem nás, prosím, informujte. Stejně tak pokud si budete chtít vytvořit další postavu, není nic lehčího než se zeptat – rádi vám vyhovíme, pokud však nebude patrné, že nestíháte hrát ani za svůj dosavadní charakter.

[4] Ve všech sekcích fóra je zakázán spam (opakované posílání stále stejného příspěvku, nesmyslné zprávy, opakované reklamy…). Stejně tak budou smazány veškeré nepatřičně erotické/vulgární/rasistické a podobné materiály a odkazy na místech, kam nepatří. V případě opakovaných přestupků proti tomuto pravidlu, bude účet hříšníka smazán a zablokována možnost opětovné registrace. Pamatujte, že zodpovědnost za příspěvky vkládané z vašeho účtu nesete jen vy sami! Heslo k účtu tedy nikomu v žádném případě neposkytujte, neb pokud bude spáchán prohřešek, dopadne na vaší hlavu!

[5] Urážky a napadání jiných hráčů (flame a trollení) jsou přísně zakázány. Mnohé charaktery se v lásce mít nemusí, však toto se nesmí projevit ve vztahu hráčů. Pokud máte s někým osobní spor, případně potřebujete zkritizovat a/nebo probrat některý z příspěvků jiného hráče, učiňte tak přes soukromou zprávu a to pouze v mezích slušnosti (vulgarismy se v tomto případě netolerují!). V případě neherních sekcí, kam mohou hráči vkládat vlastní tvorbu, poskytněte hráči slušnou kritiku, která nebude nijak urážlivá.

[6] Do podpisu si vložte odkaz na kartu své postavy, abyste ulehčili spoluhráčům hledání informací o vašem herním charakteru. Jinak si do avataru a podpisu můžete vkládat cokoliv, co neodporuje předchozím pravidlům, nejlépe však, aby se to týkalo hry a vaší postavy. V případě přílišně velkých obrázků, blikajícího písma a roztahanosti, která by rušila ostatní hráče při hře, budete upozorněni zprávou, abyste obsah upravili. Velké obrázky obecně vkládáme do „spoileru“, který se dá rozkliknout a následně schovat.

[7] Hlaste svou absenci předem. V případě, že se po celý měsíc vůbec nepohybujete na fóru (a ani jste nezanechali vzkaz ohledně nepřítomnosti v příslušném tématu či v podpisu), je vaše karta přesunuta do sekce „Neaktivní“, odkud je po dvou měsících bez náhrady smazána v případě, že pod kartu nenapíšete, že se chcete do hry vrátit. Po zapojení do hry je obvyklé posílat příspěvek alespoň jednou za 2-3 dny, abyste spoluhráče nenutili čekat na odpověď. Naopak v případě, že vám spoluhráč neodpoví do týdne od vašeho příspěvku, máte povolenou mírnou manipulaci, abyste mohli odejít. 

Herní pravidla

[1] Rozlišujte, co víte vy (hráč) a co ví vaše postava – tzv. pravidlo křišťálové stěny. Hráč sice třeba ví, že v jiné místnosti se o něm hovoří, nebo že se někde něco zajímavého stalo, však pokud u toho postava nebyla, nebo jí to nikdo neřekl, neví o tom a musí se podle toho i chovat. Opravdu zkuste být féroví i vůči svým spoluhráčům a nenechávejte postavy „intuitivně odhalit“, cože může jiná postava zamýšlet a jaké mínění má vůči vašemu charakteru.

 

[2] Před napsáním příspěvku si přečtete poslední posty v místnosti. Pokud nejsou výrazně staršího data či nejsou zakončeny přesunem do jiné oblasti, znamená to, že postava může být stále v místnosti a bylo by přinejmenším podivné, kdyby váš charakter třeba přešel bez povšimnutí hospodskou rvačku, při které židle lítají. Stejně tak je dobré alespoň nakouknout do herní karty osoby, se kterou kupříkladu sdílíte společný stůl, abyste tušili, jak vůbec vypadá (působí).

[3] Snažte se zůstat věrní tomu, co máte napsáno v kartě postavy. Samotářský starý bručoun bude stěží nadšen z faktu, že se ocitl uprostřed davu a stěží se sám od sebe náhle rozhodne přátelsky konverzovat se všemi okolo něj, stejně jako společenský charakter nebude chtít dobrovolně trávit mnoho času na místě, kde mu jedinou společností bude občasné zašustění listí ve větru. Nezapomeňte taktéž, že je vaše postava svým způsobem „živá“ a tedy má své potřeby, slabosti a může být fyzicky i psychicky vyčerpaná. Taktéž musíte brát na vědomí, že postava není nesmrtelná – v běžné hře či na výpravě se postavě obecně nic vážnějšího nestane a smrt v souboji může nastat jen v případě dohody mezi hráči, však před vlastní hloupostí není chráněn žádný charakter (opravdu tedy není moudré se s holýma rukama pustit do souboje s hladovým tygrem).

[4] Neovlivňujte cizí postavy. Když do někoho strčíte, neznamená to hned, že daná osoba spadne a zlomí si ruku. Však v souvislosti s předchozím pravidlem taktéž nezapomínejte na to, že nejste nezranitelní – když na vás někdo zaútočí s nožem (nejlépe ve chvíli, kdy za sebou máte už tak dlouhý den a nedáváte pozor) ne každému zásahu se vyhnete bez jediného škrábnutí. Pokud se nemůžete v souboji rozhodnout, kdo vyhraje, napište někomu z týmu administrátorů a správců, aby vás rozsoudili.

[5] Volně nakládat smíte jen s NPC (postavy bez hráče). To můžou být prodavači, obsluha a podobné osoby, které však slouží spíše jako berlička a chovají se v zásadě neutrálně, alespoň pokud za ně nehraje přímo vedení. Některé NPC mají taktéž zmíněny určité charakterové vlastnosti přímo v popisu, těmi se tedy řiďte (opravdu však není v pořádku napsat, že hostinská vám objednanou polévku vylila na hlavu bez zjevného důvodu).

[6] Opatrně nakládejte s vulgaritami, sexuální tématikou apod. Vzhledem k faktu, že dobové prostředí by se dalo přirovnat v oblastech obydlených lidmi ke středověku, ne každá postava bude mít daleko k nadávkám a klení, či snad poznámkám s erotickým podtextem, stejně jako je přirozené, že hra o odboji bude jen stěží oproštěna od násilí – proto jest zavedena věková hranice minima 15 let. Však ani to neznamená, že byste se nemohli mírnit (ani postava neznalá etikety nemusí v každé větě použít sprosté slovo) a příspěvky, které by mohly být nevhodné pro osoby mladší 18 let skrývat do spoilerů (a hlavně to s nimi nepřehánět, byť jeden či dva posty v místnosti, kde se nacházejí v danou chvíli pouze hráči, kteří se předem na takovémto tématu shodli, jsou v pořádku).

[7] Pokud vám mezi tématy chybí nějaká veřejná lokalita, napište někomu z vedení. Sami do hry můžete vkládat témata domovů postav (v sekci registrace), avšak nic vám nebrání v tom, abyste případně i vymysleli veřejné místo, které vám ve hře schází (nutné je však místo důkladně popsat, nejlépe i s různými detaily o prostředí, vybavení či NPC) a odeslat na schválení (a následné vložení do hry) nejlépe zprávou Magii. Berte však na vědomí, že ne všechny místa se musí nutně schválit (kontroluje se gramatika, stejně jako obsah textu a samotný fakt, zda oblast může sloužit svému účelu – místa velmi podobná některému již funkčnímu schválena pravděpodobně nebudou vůbec).

Psaní herních příspěvků

O své postavě píšeme buď v první (díval/a jsem se) nebo ve třetí (díval/a se) osobě, nejlépe v čase minulém (neb ten přítomný je většině hráčů zatěžko nemíchat s dalšími časy). Nestřídáme oba způsoby, však v případě, že začnete s postavou hrát v první osobě a poté zjistíte, že vám tento styl psaní nesedí, samozřejmě můžete při psaní dalšího postu začít ve třetí a naopak. Klasicky, bez jakýchkoliv úprav píšeme veškerá gesta, to, co postava dělá, nač se dívá či na co se soustředí.

Mávla rukou nad tím výrokem, načež se rozhodla přestat vnímat onoho hlupáka a jeho žvanění a raději se zaposlouchala do melodie, jíž vydávala nedaleko tekoucí říčka.

Jiným případem je přímá řeč, kterou vkládáme do uvozovek a zvýrazňujeme tučným písmem. Pro ty, kdož chtějí mít texty veselejší je možné přímou řeč taktéž zbarvit, však v takovém případě je nutné používat pro jednu postavu stále tentýž odstín. Užitečné je to pak v případě, že používáte přímou řeč i u manipulace s NPC, díky které jde na první pohled dle barvy rozlišit, kdo zrovna mluví. Dobré je taktéž přímou řeč dělit a obohacovat různými vsuvkami s gesty, díky kterým nebude působit, že je všechno vychrleno najednou. Vhodným obohacením je i popis tónu, jímž právě postava hovoří.

„Šak to povídám!“ rozkřiknul se na celou hospodu a svá slova podpořil zvučným bouchnutím pěstí do stolu, „po těch lesích se couraj lidožravý medvědi!“ hlas zabarvený množstvím alkoholu dával znát, že je o svém tvrzení skálopevně přesvědčený.

Naopak to, co odehrává pouze v hlavě postavy, tedy myšlenky, vyjadřujeme kurzívou. Kromě samotných úvah však můžou být takto vyznačeny i toulky po vlastní fantazii a případně také sny. Jednoduše to, co se odehrává vevnitř a nikdo jiný tomu není svědkem, což zároveň znamená, že na myšlenky ostatních postav nijak nereagujeme, ty nám pouze dokreslují atmosféru a rozšiřují spojení mezi hráčem a jeho postavou. Postava může uhodnout, jakým směrem se mysl jiné osoby ubírá pouze z výrazu a gest, popřípadě pokud má schopnost, která jí nahlížení do cizí mysli umožňuje.

Kéž by ho někdo pořádně praštil pěstí mezi oči… udělala bych to sama, ale pravděpodobně bych si přitom zlomila ruku, ušklíbla se pro sebe nespokojeně, když vztekle mizela muži z dohledu.

Zvláštní druh komunikace pak mohou využívat ti, kdož mají schopnost vniknout do cizí mysli. Vždy musí být v takovém případě uvedeno, komu je myšlenka posílána a nikdo kromě dané osoby pak daná slova neslyší – samozřejmě pouze v případě, že se v blízkosti nevyskytuje další osoba se schopností číst myšlenky. Telepatická komunikace se vyjadřuje kurzívou a tučným zvýrazněním, přičemž může obsahovat buď samotná slova, nebo dokonce obrazy a pocity.

Aby je nikdo neslyšel, vyslal k Anně pouhou myšlenku: Ten chlápek se mi vážně nelíbí, a nenápadně cuknul pohledem směrem k podivnému štamgastovi. Co takhle se raději nenápadně vypařit?

Samozřejmě byste neměli zapomínat taktéž na přehlednost v tématech, takže je dobré na začátku prvního příspěvku v místnosti napsat, odkud jste přišli. V případech, že vcházíte do rozsáhlejší oblasti tak budou mít hráči alespoň určitý přehled o tom, kde zhruba se nacházíte (platí hlavně pro lesy, ulice, případně pro budovy, které nemají rozepsané místnosti), stejně jako tím upozorníte na fakt, že právě vcházíte (kupříkladu v hostinci si spíše postavy již zabrané do rozhovoru všimnou otevírajících-se dveří než osoby krčící se v koutku již nějakou tu chvíli). Daleko důležitější je však oznámit na konci posledního příspěvku v oblasti, že se přesouváte a kam. Hráči, kteří budou psát příchody po vás tak budou hned vědět, že pro ně není nutné pročítat váš text, neb se již v oblasti nevyskytujete, naopak spoluhráč bude vědět, kde očekávat další post a jak vás tedy následovat. Přesuny pište za šipky (>>> Les) nebo za dvě lomítka (// Přesun do lesa). Nezapomínejte však, že i když si napíšete odchod, musíte ještě vyčkat na poslední post hráčů, se kterými hrajete, než napíšete do vedlejší lokace (tz. musíte i v tomto případě dát možnost ostatním reagovat).

Nezapomínejte číst příspěvky ostatních hráčů ve stejné místnosti, abyste byli v obraze, co se kolem vaší postavy děje. Navíc budete díky tomu mít více nač reagovat a mělo by to umožnit i lepší vklouznutí do situace. Alespoň občas byste si měli pročíst počasí, aby se vaše postava v horkých letních dnech neklepala zimou. To samé samozřejmě platí i pro roční období a doby denní, přičemž by bylo dobré neroztahovat hru na příliš dlouho, aby se kolem nemíhali lidé, kteří již za sebou mají snídani a plánují si další den, kdežto vy ještě máte večer a postava se v blízké době ani spát nechystá. Naopak však vždy berte ohledy na své spoluhráče a v případě, že hrajete ve více lidech, určete si pořadí, dle kterého budete psát.

bottom of page